Велика преслица
Equisetum telmateia, фотографија је преузета са википедијине оставе
Систематика
Царство Plantae Биљке
Раздио Equisetophyta Раставићи
Класа Equisetopsida
Надред
Ред Equisetales
Породица Equisetaceae
Род Equisetum
Биномијална номенклатура
Equisetum telmateia (Ehrh.)

Велика преслица или велики раставић (Equisetum telmateia) је врста биљке из породице (Equisetaceae). Припада раздјелу раставића (Equisetophyta) који су данас заступљени само једним родом Equisetum. Цвјета у марту, споре сазријевају у априлу. Сличан је обичном раставићу, али је већи.

Надземни дио стерилних биљака, налази примјену у медицини као одличан лијек за мокрење. 

Опис врсте

Ризом је длакав, развија се дубоко у земљи. Стерилни изданци 10-20 mm дебели, шупљи, већином једноструко пршљенасто разграњени, с 20-40 ниских ребара, са прилеглим до 25 mm дугим, лисним овојима, који су у доњем дијелу свијетли, у горњем дијелу с 20-40 копљасто зашиљених, тамних зубаца, чији су завшрци кончасти и тако отпадају. Фертилни изданци су до 15 mm дебели, сочни, неразгранати, свијтложућкасти, са до 4 cm дугим лисним овојима, који су према горе звонасто проширени; имају 20-40 копљасто ушиљених зубаца који су упола краћи од цијелог овоја. Јављају се прије стерилних и након расијавања спора угибају. Стробилу си су дуги до 10 cm [2]

Станиште

Расте до 350 мнм, у шумским и замочвареним земљиштима, уз обале планинских потока, јарке, на насипима цеста и жељезничких пруга, на иловастим земљиштима. Одговара му влажно земљиште киселости од 6,5 до 7,5. 

Биљке се шире корјеном или помоћу спора и могу бити врло инвазивне. Најчешће се јавља у густим популацијама (великим колонијама). Преци раставића су били важни чиниоци флоре Карбона.

Распрострањеност

Велики раставић расте на читавој сјеверној хемисфери, у земљама западне Азије, сјеверозападне Африке, на западу Сјеверне Америке и на сјеверноатлантским острвима. У Еворпи, врста је присутна у следећим државама [3]: Албанији, Аустрији и Лихенштајну, Белгији и Луксембургу, Бугарској, Великој Британији, Грчкој, Данској, Ирској, Италији, Мађарској, Немачкој, Португалу, Пољској, Румунији, Турској, на Сардинији, Корзици, Криту, Сицилији и Малти, Азорским и Балеарским острвима, затим у земљама бившег Совјетског Савеза, Француској, Холандији, Чешкој и Словачкој, Швајцарској, Шведској, Шпанији, као и на читавом простору бивше Југославије.

Референце

  1. 1.^ Интернет сајт Flora Croatica Database (FCD) : Велика преслица (Equisetum telmateia)
  2. 2.^ Чедомир Шилић, Шумске зељасте биљке, стр. 19; Београд (1977) Вук Караџић
  3. 3.^ Royal Botanic Garden Edinburgh, Flora Europaea : Equisetum telmateia, приступљено 27. јула 2011.

Спољашње везе

  1. Википедија на српском језику: Шумски раставић