Бљушт
Бљушт, фотографија је преузета са Википедијине оставе
Систематика
Царство Plantae Биљке
Раздео Magnoliophyta Скривеносјеменице
Класа Liliopsida Монокотиледоне
Ред Dioscoreales
Породица Dioscoreaceae Бљуштеви
Род Tamus Бљушт
Биномијална номенклатура
Tamus communis [3]

Бљушт (Tamus communis) је вишегодишња монокотиледона повијуша из фамилије Dioscoreaceae. Познат је и под називима бљушћ, бљуст, кук, кука, куковина, брушкандул и змијино грожђе. Изданци ове биљке су јестиви, бобице су богате шећером и пектином. Слаткастог су укуса, али делују надражујуће и пургативно, па се сматрају отровним. Подземни делови биљке такође су отровни [1].

Опис

Бљушт може да достигне дужину од 1-3 метра. Корјење је гомољасто одебљало, 20-30 cm дугачко и 5-10 cm широко. Стабљика је вијугава, а листови су најчешће дубоко срцасти, шиљасти, тамнозелени и наизменично поређани, знатно дужи него што су широки. Такав облик листова подложан је варијацијама. Цвjетови бљушта су жућкасти и неугледни, сложени у гроздасте цватове, које се налазе у пазушицама листова [2], а цвjетају у мају и јуну. Плодови су округле, црвене бобице, које у себи садрже 3-5 сjеменки. Од 4 до 6 бобица чине грозд [1].

Станиште и распрострањеност

Бљушт расте по сјеновитим, најчешће буковим шумама, по пољима и влажним мјестима, а често се пење уз ограде, грмље и живице. Бљушт је биљка која је распрострањена широм Европе, на Криму, Кавказу у Малој Азији и другдје. Расте у густим шикарама или листопадним шумама на растреситом, хранљивом тлу богатом иловачом.

Припрема

Илустрација биљне врсте

Изданци бљушта се беру тоеком прољећа. За јело се припремају врхови и сочни дијелови стабљике, а одбацују се они дијелови који не пуцају кад се пресавију. Могу се спремати на више начина, а један од најуобичајенијих је скувати их и припремити на салату са тврдо куваним јајима. Могу се јести и сирове или као омлет. Јестиви изданци бљушта или куке имају благи диуретички учинак, плодови су отровни. Коријен се употребљава при лијечењу реуматских болести, али при употреби треба бити врло опрезан јер може "спалити" кожу [4].

Референце

  1. 1.^ Википедија на спрском језику: Бљушт.
  2. 2.^ Радован Домац, Мала флора Хрватске и сусједних подручја; Школска књига (1979) Загреб
  3. 3.^ Royal botanic garden Edinburgh, Flora EuropaeaTamus communis
  4. 4.^ Иван Шугар: Зелени крајолик Истре - Љепота и здравље.

 

Литература

  • Љубиша Грлић, Енциклопедија самониклог јестивог биља, Загреб, 1986.