Црква у Голубићу је саграђена 1462. године и посвећена је преносу моштију архиђакона Светог Стефана. Црква је грађена у више фаза. Једнобродна засведена грађевина са три травеја, полукружном апсидом на истоку, док је на западном прочељу изграђен велики звоник са инверзним распоредом отвора. Иконостас је сликан почетком 19. вијека. Уз неколико штампаних књига црква посједује антиминисе са краја 17 вијека и један бронзани тањир из 15. вијека уред. Данко Перић, Книнска Крајина 1: Завичајни клуб Книнска Крајина Београд, Српско културно друштво “Зора”, Книн-Београд, Удружење Срба из Хрватске Београд, 2002..

Патријарх Арсеније III Чарнојевић одредио је 1692. године да седиште епископа Василија, првог епископа Далматинског буде при цркви светог Стефана у Голубићу. До тада српском црквом у Далмацији управљали су пећки патријарси преко дабробосанских митрополита. Тада је први далматински епископ, Василије (Бркић), кратко столовао у Голубићу пре него што је седиште епархије премештено у Шибеник. У знак сећања на то, Голубићани су цркву често звали и „владичина црква“.

Нешто више од пола века касније, 1764. године, у Голубићу је једно време као учитељ радио српски просветитељ Доситеј Обрадовић.

Данас је ова светиња под заштитом државе као културно добро, а богослужења се у њој одржавају повремено (како село сада нема сталног свештеника, служи парох из Книна).

Око саме цркве налази се старо сеоско гробље са надгробним споменицима. У порти је 2011. године подигнут споменик за 18 страдалих Срба мештана, жртава рата 1990-их​. Тај споменик (који је имао форму камене плоче са именима страдалих) нажалост је вандалски срушен у ноћи 12/13. септембра 2013. године​, што је изазвало огорчење преосталих Срба и апеле за бољу заштиту спомен-обележја.

Обнова цркве

Током времена, храм је преживео бројне недаће те је у Другом светском рату оштећиван, а у мирнодопским добима више пута реновиран. Последња велика обнова храма извршена је у периоду 2008–2010. године​

Одбор за санацију цркве је формиран 2007. Српска православна црква: Обновa цркве Светог архиђакона Стефана у Голубићу, 1. октобар 2008, а обнова је започета у другој половини наредне године. Последња фаза радова која је започета у октобру 2009, када се приступило уређењу унутрашњости храма, завршена је на лето 2010. године постављањем новог иконостаса, стасидија, владичанског трона и осталог храмовног инвентара у дуборезу који су израђени у радионици "Св. Трифун" у Крагујевцу, док је иконопис дјело атељеа „Билић" из Београда Српска православна црква: Завршена обнова храма Светог архиђакона Стефана у Голубићу, 23. јун 2010.

Спољашњи део је комплетно завршен, измењен је кров, направљена фасада, замењена дрвенарија, уређено ново степениште, постављене су фонтана и иконе у мозаику, као и расвета и нови крстови. У унутрашњости цркве је постављен нови мермерни под, иконостас са иконама и други црквени инвентар и изграђена нова ризница. Упоредо са радовима на цркви, у току су и радови на "Братској кући", која ће бити својеврсни музеј села Голубић и трајни помен на Доситеја Обрадовића Вести дијаспоре, вести онлајн: Обновили цркву у завичају, 28. август 2010..

Референце